Snötäckta berg i fjärran.

En eftermiddag med samtal och quiz

Välkommen till en inspirerande och informell eftermiddag med klimatdiskussioner och möjlighet att knyta nya kontakter. Vi kommer också ha ett EU- och klimatquiz med fina priser att vinna.

  • Vad har EU betytt för klimatåtgärderna i Europa?
  • Vad händer vid klimatförhandlingarna i Belém, Brasilien, och vilken roll spelar EU där?
  • Hur kan vi som medborgare engagera oss i klimatfrågor?

Njut av ett glas bubbel och snacks medan du minglar med dina lokala EU-klimatambassadörer Christopher Marton och Anna Bruun Månsson samt representanter från Klimatkommunerna.

Både medarbetare och studenter är välkomna och ingen anmälan behövs. Kom nyfiken och bli inspirerad!

European Climate Pact

European Climate Pact är en rörelse av privatpersoner, föreningar, företag och andra som förenas av en gemensam målbild – ett Europa som lyckats med klimatomställningen – och arbetar för att vi ska närma oss målet. Pakten lanserades av EU-kommissionen som ett initiativ inom European Green Deal och hjälper EU att nå sitt mål om klimatneutralitet till 2050.

Om Climate Weeks

Detta evenemang är en del av Malmö universitets Climate action weeks. Climate action weeks arrangeras av Malmö universitets miljösamordning, miljöföreningen Fenix vid Studentkåren Malmö och Klimatkollegiet vid Malmö universitet. Evenemangen under dessa veckor samarrangeras med partneruniversitet inom universitetsalliansen UNIC, Malmö stad, Region Skåne, civilsamhället och näringslivsaktörer.