Event
Samtal om förbjuden kultur med after work
Tisdag 21 november, 16:30 - 18:00
Niagara, Café Niagara, Nordenskiöldsgatan 1

Välkommen till ett samtal om det fria ordet – om akademisk och konstnärlig frihet
Utgör rädsla och självcensur ett reellt hot mot den akademiska friheten vid svenska universitet? Och vad blir kvar av den konstnärliga friheten om politiker och kulturkrigare lyckas styra över vad som skapas och av vem?
Hör Maria Lantz, före detta rektor för Konstfack i samtal med Henrik Höjer, historiker och vetenskapsredaktör på tidskriften Kvartal, och Kerstin Tham, rektor vid Malmö universitet.
Moderator är frilansjournalisten Lars Mogensen.
Ta med kursare, vänner eller familj, ta något lätt att äta och dricka och avsluta dagen tillsammans med oss. Restaurang Niagara säljer enklare mat och baren är öppen.
Panelsamtalet startar kl. 17. After work pågår 16.30–18.
Arrangörer
Samtalet är en del av Malmö stads arrangemang Förbjuden kulturvecka och anordnas av Kultursamverkan vid Malmö universitet i samarbete med kulturförvaltningen i Malmö stad.